Kentsel Dönüşümün İpuçları

İlk Önce Hisse Paylaşım Planlarınızı Belirleyin

Mülk sahipleri öncelikle hiçbir müteahhit ile görüşmeden önce kendi aralarında ki hisse paylarını belirlemeli ve son anda çıkan anlaşmazlıkları baştan engellemelidir.

Şartları Müteahhit değil Mülk Sahiplerinin Belirlemesi Gerekir

Müteahhitlerden gelen birbirine benzemeyen, çelişkili, tutarsız teklifler ve sözleşmeleri inceleyip pazarlık yapmak yerine mülk sahipleri kendi kesin şartlarınızı belirleyip müteahhite pazarlıksız kabul ettirmelidir.

Hisse Paylarını Sözleşme Aşamasında Devir Etmek Çok Büyük Risktir

Her ne kadar güvence, teminat, garanti alınırsa alınsın mülk sahiplerinin elindeki en büyük güç mülkiyet hakkıdır. Mülkiyetin zamanından önce devri büyük risktir.

Teminat Mektubu Her Zaman Güvence Değildir

Müteahhitin alacağı daireler de dahil olmak üzere toplam inşaat maliyetinin en az %20 fazlasına ulaşamayan teminatlar, başlangıçta hisse devri yapılan usulde, güvence değil mülkiyet riski demektir.

Yüksek Paylaşım Oranı Her Zaman İyi Anlaşma Değildir

Piyasada yüksek paylaşım oranı ile sözleşme yapan zayıf müteahhitlerin işlerini yarım bıraktıkları yada çok geç teslim ettikleri görülmektedir.

Daire Alanı Tanımlarına Dikkat Edin

Sözleşmelerde yanlış veya eksik tanımlanmış net daire alanı maddeleri; doğru teklif veren müteahhitlerin iş almasını engellerken, hatalı teklif veren müteahhitlerin mülk sahiplerini mağdur etmesine sebep olmaktadır.

İşin En Kolay Kısmı Müteahhit Bulmaktır

Tam mutabakat sağlanmış binalara bütün müteahhitler sıcak bakar, bir müteahhit olmazsa diğeri anlaşmayı mutlaka kabul eder, bu noktada önemli olan işi doğru, hızlı ve güvenilir şekilde yapacak müteahhit bulmaktır.

Mülk Sahipleri Arası Hisse Paylarını İlk Başta Belirleyin ve Zaman Kazanın

Müteahhitle yapılacak anlaşmadaki hakların mülk sahipleri arasında nasıl paylaşılacağı daha görüşmelere başlamadan belirlenmesi mülkiyet davalarına kadar gidecek uzun süreci baştan sonuçlandırır.

Bugüne kadar alınmış mahkeme kararları ve Değerleme Standartlarına göre mülk sahiplerine doğru hisse paylaşımlarını belirleme konusunda arabuluculuk yapmaya hazırız.

Sözleşme Şartlarını Siz Belirleyin ve Şartları Belirli Olan İşle Bölgenizin Mali Olarak Kuvvetli Müteahhitleriyle Anlaşın Yarım Kalan – Geç Biten İnşaatlardan Kurtulun

Müteahhitlerden gelen yetersiz ve belirsiz sözleşmelerle vakit kaybetmek yerine kendi şartlarınızı baştan belirleyin, bu şekilde yaparak pazarlık süreçlerinden kaynaklanan zaman kaybından kurtulup bölgenin mali olarak kuvvetli müteahhitlerle anlaşma yolunda avantaj kazanın.

Bölgede yaşanan tecrübeler ve geniş ticari ağımızla bölgenizdeki mali yapısı en güçlü ve işlerini eksiksiz zamanında tamamlayan müteahhit firmalarla bağlantı kurma konusunda sizlerin yanındayız.

Sözleşmeleri Eksiksiz ve Riskli Durumlarda Neler Yapılacağını Açıklayacak Şekilde Düzenleyin Yarım Kalmış Eksik – Hatalı İnşaatlar Sizi Çaresiz Bırakmasın

Her ne kadar güvence, teminat, garanti alınırsa alınsın mülk sahiplerinin elindeki en büyük güç mülkiyet hakkıdır. Mülkiyetin zamanından önce devri büyük risktir, mülk sahipleri haklarını elde tutarak işlerin ters gitmesi halinde inşaatı devir edip en kısa sürede tamamlamayı sağlayacak şekilde sözleşmeler yapılmalıdır.

Yıllar içinde biriken tecrübemizle başta inşaatın yarım kalması, yavaş ilerlemesi ve eksik – hatalı imalat konuları olmak üzere pek çok konuda mülk sahiplerinin haklarını koruyacak sözleşme tiplerini size sunabiliriz.

Resmi Yapı Denetimi ile Teknik İzleme İşlerini Birbiriyle Karıştırmayın

Genel olarak yaptıkları işlere güvenen müteahhit firmalar yaptıkları işlerin kontrolüne sıcak baksalar da pek çok müteahhit yaptıkları inşaatların kontrol edilmesini kabul etmemektedir. Bu tip müteahhitler resmi yapı denetim faaliyetlerinin zorunlu olarak yapıldığını bunun dışında bir kontrole gerek olmadığını söylemektedirler.

Ancak resmi yapı denetim yapılan binanın statik, projeye uygunluk, betonarme vb. teknik kısımlarını incelerken mülk sahipleri ile müteahhit arasında imzalanan sözleşme ve teknik şartnameye uygunluğunu kesinlikle denetlemez zaten bu özel sözleşme yapı denetim firmasının işlerinde kullanılması da mümkün değildir.

Firmamızın verdiği teknik izleme işi ise mülk sahipleri ve müteahhit arasında imzalanan sözleşme ve teknik şartname maddelerine uygun ve yine kayıt altına alınan zamanlarda inşaatın tamamlanması için zorlayıcı olması amacıyla yapılan bir çalışmadır. Firmamız değişik iş detaylarına ve işin ihtiyaçlarına göre mülk sahiplerine en az maliyet olacak şekilde teknik izleme hizmetini vermeye hazırdır.

 

© Berra Danışmanlık – Bağımsız Kentsel Dönüşüm Destek Hizmetleri – 2016