Hakkımızda

Faaliyetlerine 1997 yılında başlayan firmamız, Berra Danışmanlık olarak, 2003 yılından itibaren başta Kadıköy, Ataşehir, Maltepe, Beşiktaş, Üsküdar ve Kartal ilçeleri olmak üzere İstanbul’un değişik bölgelerinde farklı tipte gayrimenkul alanları üzerinde mülk sahipleri adına danışmanlık faaliyetleri göstermektedir.

2008 – 2011 yılları arasında kat karşılığı inşaat işlerinin yürütülmesi konusunda uzmanlaşan ekibimiz, bölge bazlı kentsel dönüşüm konusunda uzmanların katılımıyla 2011 yılının başında tamamen kentsel dönüşüm odaklı kat karşılığı inşaat işleri üzerinde uzmanlaşma kararı almıştır. Bu kararda 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un yakın zamanda yürürlüğe gireceği duyumları itici güç olmuştur.

 

 

 

16 Mayıs 2012 tarihinde 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesi ile firmamız başta 128.521 m² alana sahip 245 mülkiyet hissesinden oluşan Zeytinburnu İstanbul Nakliyat Ambarları, Ataşehir, Kartal ve Kağıthane sınırları içinde bulunan kentsel dönüşüm bölgeleri ile beraber Kadıköy, Maltepe, Kartal, Ataşehir, Beşiktaş, Ümraniye, Bakırköy ilçelerinde çok sayıda gayrimenkul üzerinde mülk sahiplerine tüm süreçlerde yada kısmen kentsel dönüşüm danışmanlığı hizmeti vermiştir.

Ülkemizde geçmişi çok eskilere dayanmayan kentsel dönüşüm konusunda firmamız 8 yıllık bilgi ve birikimiyle, hiçbir müteahhite bağlı olmadan mülk sahipleri arası uzlaşma, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yönetimi ve inşaat süreçlerinin mühendislik kontrolü hizmetini vererek konusunda bu yöntemle çalışan ilk firma olmuştur.

Yukarıda belirtilen süreler içinde hizmet verilen gayrimenkuller yanında tüm piyasada çalışmalarını sürdüren firmamız, başta yüklenicilerin yetersiz sözleşmeler sonucu yaptığı eksik – geç imalatlar, tamamlanamayan projeler ve mülk sahipleri arası hisse paylaşımı sorunları olmak üzere konu hakkında büyük bölümü 2011 – 2012 yıllarında ön görülmüş hataların ve mağduriyetlerin gerçekleştiğini tespit etmiştir.

Ekibimiz çalışma şekli; ilk aşamada mali müşavir ve gayrimenkul değerleme uzmanları ile ideal sözleşme şartlarını mülk sahiplerinin katılımı ile belirlemek ve mülk sahiplerinin kendi aralarında olan uzlaşmayı temin etmek, ardından hukukçular ve mühendisler vasıtasıyla her gayrimenkule özel sözleşme ve teknik şartname hazırlamak, son olarak da inşaatın başlangıcından bağımsız bölümlerin anahtar teslimine kadar mimarlar ve mühendisler tarafından kontrol etmek ve mülk sahiplerine sürekli durum bilgisi vermek şeklindedir.

Bu internet sitesindeki kamuya açık bilgilendirme metinleri büyük veya küçük alan fark etmeksizin kentsel dönüşüm süreçlerinin nasıl yönetilmesi gerektiğini ve en hızlı sonucun nasıl ulaşılacağını göstermek amacıyla firmalarımızın geçmiş tecrübelerine dayanarak hazırlanmıştır. Bilgilendirmeler, incelenmesi ve anlaşılmasının kolay olması amacıyla mümkün olan en kısa özet olarak tasarlanmış olup daha detaylı planlar, stratejiler ise her bölge – proje özelinde hazırlanacak ve detaylandırılacaktır.

 

© Berra Danışmanlık – Bağımsız Kentsel Dönüşüm Destek Hizmetleri – 2011